Stefan Rosada to postać, która zasługuje na szczególne uznanie w historii Polski. Urodził się 27 sierpnia 1897 roku w Koronowie, a swoje życie zakończył w Mineola w Nowym Jorku 28 października 1974 roku.
Był nie tylko prawnikiem, ale także notariuszem, co świadczy o jego szerokiej wiedzy i profesjonalizmie w dziedzinie prawa. Dodatkowo, jego działalność polityczna objęła także funkcję senatora w II Rzeczypospolitej, co czyni go ważną postacią w polskim systemie prawnym i politycznym tamtego okresu.
Życiorys
Stefan Rosada był wybitnym człowiekiem, który swoją edukację rozpoczął w poznańskim Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Po przebytym kursie wojskowym, w 1915 roku, został wcielony do armii niemieckiej. Jako doświadczony żołnierz, w grudniu 1918 roku uczestniczył aktywnie w wyzwalaniu Poznania, a już w styczniu 1919 roku brał udział w zdobywaniu Ławicy, gdzie służył jako adiutant Kazimierza Nieżychowskiego.
Jako dowódca pierwszej baterii 14 Pułku Artylerii Lekkiej, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, zdobywając uznanie za swoje zasługi. W związku z aktywnym uczestnictwem w tej wojnie, został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości. Po zakończeniu kariery wojskowej, Rosada dosłużył się stopnia kapitana artylerii.
Po zakończeniu służby wojskowej, kontynuował swoją edukację. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie złożył egzamin sędziowski. Następnie, w latach 1924–1933, pracował jako adwokat i notariusz w Mogilnie, a w latach 1934-1936 działał jedynie jako notariusz.
W grudniu 1936 roku przeniesiono go na stanowisko notariusza Sądu Okręgowego w Poznaniu. W 1935 roku bezskutecznie brał udział w wyborach do Sejmu RP w okręgu 99. Jednakże, 13 listopada 1938 roku, Rosada został wybrany senatorem V kadencji (1938–1939).
W obliczu nadchodzącej wojny, udał się do Warszawy na posiedzenie Senatu, a następnie wstąpił do wojska. Do 17 września 1939 roku pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego sądu wojskowego w Krzemieńcu. Po upadku Polski ukrywał się w Łodzi i Warszawie, a w grudniu 1939 roku trafił na Litwę. 14 czerwca 1941 roku został aresztowany przez NKWD, a następnie przetrzymywany w różnych obozach pracy.
W lutym 1942 roku wstąpił do Armii Andersa, z którą przez Iran dotarł do Palestyny, a później przekroczył do Wielkiej Brytanii. 1 stycznia 1945 roku awansował na stopień majora. Jeszcze w 1948 roku przebywał w Wielkiej Brytanii, ale w 1951 roku przeniósł się do USA. Po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu prawa porównawczego, poświęcił się pracy naukowej. Do końca swojego życia pozostał na emigracji.
Przypisy
- Marian Przybylski "Notariusz Stefan Rosada". [dostęp 11.09.2016 r.]
- Dane biograficzne na stronie Senatu RP. [dostęp 11.09.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Edmund Effert | Józef Bronikowski | Ludwig Buchholz | Małgorzata Dłużewska | Franciszek Kiedrowski | Ryszard Gabrych | Franz Splett | Jarosław Dumanowski | Jarosław KatulskiOceń: Stefan Rosada