15 kwietnia to Światowy Dzień Trzeźwości, który ma na celu zwiększenie świadomości w kwestii odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drogach. Zwraca się uwagę na negatywne konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu. W 2024 roku miały miejsce znaczące statystyki dotyczące wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Jeśli wszyscy podejdą do tego tematu z rozwagą, można zminimalizować ryzyko tragicznych zdarzeń.
Pomimo licznych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa, w 2024 roku nietrzeźwi kierujący wciąż byli sprawcami 1 230 wypadków, w których zginęło 176 osób, a 1 441 odniosło rany. Mimo iż te liczby wskazują na znaczący spadek w porównaniu z rokiem 2023, to każde zdarzenie związane z nietrzeźwością kierowców ma swoje poważne konsekwencje. Statystyki pokazują, że kierowcy pod wpływem alkoholu stanowili 6,3% ogółu sprawców wypadków drogowych, co nadal jest powodem do niepokoju.
Działania Policji w zakresie kontroli drogowych oraz kampanii informacyjnych mają pozytywny wpływ na poprawę sytuacji. W 2024 roku przeprowadzono ponad 16 milionów badań na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, co doprowadziło do ujawnienia 92 324 przypadków jazdy pod wpływem alkoholu. Pomimo tych wysiłków, alkohol wciąż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach, osłabiając zdolność kierowców do podejmowania właściwych decyzji. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko samemu unikać jazdy po alkoholu, ale także reagować, jeśli zauważymy kierującego, który stanowi potencjalne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
- Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu, nawet po jednym drinku.
- Nie pozwól, by ktoś z Twoich bliskich prowadził pojazd pod wpływem alkoholu.
- Reaguj na nietrzeźwych kierowców – twój gest może uratować życie.
Źródło: Policja Bydgoszcz
Oceń: Światowy Dzień Trzeźwości – Apel o Bezpieczeństwo na Drogach
Zobacz Także